System wspomagający zmiękczanie wody jest używany, aby pozbyć się lub zmniejszyć twardość wody w systemie wody gospodarstwa domowego. Woda zawiera dużo wapnia i magnezu, które powodują uszkodzenia kanalizacji, zaworów, oraz sprzętu gospodarstwa domowego, które używają wody z powodu kamienia składującego się na rurach, powoduje to blokadę rur i głowic prysznicowych.

Twarda woda również powoduje, że skóra staje się sucha, a włosy stają się wiotkie. Pranie również staje się sztywne i może mieć widoczne białe plamy – pozostałości mydła, ponieważ mydło nie rozpuszcza się dobrze w twardej wodzie. Potrawy i wyroby ze szkła, które pochodzą ze zmywarki: pojawią się również ledwo widoczne białe plamy. Ekspresy do kawy i grzejniki prysznicy również wymagają częstego serwisowania lub wymiany, a to wszystko przez osiadający się kamień. Filtr może również złagodzić i zmniejszyć twardość, podobnie jak środek wspomagający zmiękczanie wody, ale istnieją pewne różnice pomiędzy dwoma systemami „leczenia”. Jeden system może być lepszy niż inne w zależności od warunków domowych i budżetu.

Zmiękczacze są powszechnie stosowane w gospodarstwach domowych i gospodarstwach komercyjnych. Stacja uzdatniania wody polega na wymianie minerałów wapnia i magnezu z jonami sodu, które produkują miękką wodę. Gdy woda wchodzi w kontakt z koralikami do zmiękczania w systemie dezynfekcji wody, następuje wymiana jonów twardych i miękkich wymieniają się miejscami. Wypełnione sodem koraliki absorbują jony wapnia i magnezu w jony sodu, które uzdatniają wodę. Tak działa właśnie stacja uzdatniania wody.