Przyjazne dla środowiska środki czyszczące stają się są coraz bardziej powszechne – zwłaszcza w sklepach internetowych. Być może w przyszłości zagoszczą także w większych ilościach na półkach supermarketów. Popyt na nie związany jest nie tylko z bezpośrdnimi korzyściami dla środowiska, ale również dlatego, że są one o wiele zdrowsze od tradycyjnych środków chemicznych.
Detergenty korzystają z konwencjonalnych nieodnawialnych surowców takich jak ropa naftowa, która jest otrzymywana z substancji chemicznych, takich jak fosforany, środki powierzchniowo czynne, wybielacze, barwniki, sztuczne substancje zapachowe, środki powierzchniowo czynne, itp.
Oprócz niekorzystnego wpływu tradycyjnych produktów czyszczących na środowisko, są one również przyczyną problemów dla naszego zdrowia. Głównie zaś dla naszej skóry.

Obecnie pojawia się coraz więcej alternatywnych środków czyszczących, które są przyjazne dla środowiska i naszego zdrowia. Przyjaznych dla środowiska – ponieważ nie zawierają trujących substancji, co powoduje ograniczenie podrażnień skóry. Tak zwane ekologiczne produkty do czyszczenia są równie skuteczne co te tradycyjne – a może jeszcze bardziej. Zazwyczaj są to artykuły których składniki pochodzą z surowców roślinnych i minerałów. Zzmniejszają zanieczyszczenia wody oraz są biodegradowalne.

Stosując ekologiczne środki czystości musimy pamiętać o kilku rzeczach:

Środki do pralek i zmywarek informują na etykietach o odpowiednich dawkach do wykorzystania w zależności od twardości wody. Postępuj zgodnie z instrukcjami i nie używaj wartości wyższej niż to konieczne.
Najlepiej stosować detergenty w niskich temperaturach, aby oszczędzać energię. Udowodniono ich skuteczność nawet w niskich temperaturach.
Efektywne wykorzystanie detergentów minimalizuje wpływ na środowisko. Należy szukać produktów oznaczonych certyfikatami takich organizacji jak chociażby: Ecocert, Soil Association, Natrue itd.