Kredytobiorcy, którzy spłacają co najmniej dwa kredyty, bardzo często poszukują różnych możliwości, aby obniżyć miesięczną wysokość swoich zobowiązań. Dlatego banki coraz częściej w swojej ofercie umieszczają kredyty konsolidacyjne, którymi można zastąpić posiadane kredyty.

Jak wybrać najlepszy kredyt konsolidacyjny? Przy jego wyborze warto zacząć od sprawdzenia oferty banku, w którym mamy zaciągnięty kredyt na najwyższą kwotę czy z najdłuższym terminem spłaty. Bardzo często banki oferują kredyty korzystniej oprocentowane niż inne zobowiązania o charakterze kredytowym – kredyt konsolidacyjny jest niżej oprocentowany niż kredyt na karcie kredytowej. Konsolidować warto głównie kredyty hipoteczne oraz pożyczki gotówkowe i hipoteczne, czyli kredyty na najwyższe kwoty, kolejne kredyty, które warto konsolidować, to kredyty na kartach kredytowych.

Konsolidacja kredytów pozwala na poprawienie zdolności kredytowej – kredytobiorca jest obciążony jednym kredytem, nie musi również pamiętać o różnych terminach spłaty kredytów.