Czy inflacja oraz stopy procentowe mają jakiekolwiek znaczenie w kontekście spłacania rat kredytu? To pytanie, jakie często możemy spotkać poszukując informacji o kredytach w sensie ogólnym. Kredyty gotówkowe cieszą się popularnością, niemniej jednak istnieje wiele narzędzi, które mogą sprawić, że ich raty wzrosną. Kredyt gotówkowy jest pożyczką, którą udziela nam instytucja bankowe, jednakże robi to ze względu na pewne kryteria, które musimy spełnić.

Inflacja – RPP – NBP

Inflacja to zagadnienie, które ekonomistom kojarzy się źle, bowiem oznacza nie tylko zmniejszenie naszych przychodów, ale również podniesienie cen. Kiedy inflacja rośnie, wartość pieniędzy maleje, dlatego tak ważne jest to, aby instytucje odpowiedzialne za finanse państwa podjęły odpowiednie w tej kwestii kroki.

Jeżeli posiadamy kredyt w naszej rodzimej walucie to bardziej niebezpieczne mogą się dla nas okazać stopy procentowe, a ściślej jej podnoszenie. Każdy ich wzrost jest związany z tym, iż raty jakie spłacamy będą rosnąć. Najdotkliwiej na pewno odczują to osoby, które posiadają raty kredytu hipotecznego. Tak naprawdę to wzrost stóp procentowych automatycznie podwyższa wszystkie zobowiązania, nawet takie, jakimi są kredyty konsolidacyjne. Ingerencja Rady Polityki Pieniężnej jest tutaj niezwykle istotna, bowiem stabilność stóp procentowych jest bardzo ważna. Ewentualne podwyższenie naraża na większe koszty, a to już krótka droga to wpadnięcia w tak zwaną spiralę zadłużenia, która staje się problemem coraz większej liczby osób, nawet tych młodych, którzy posiadają długoletnie zobowiązania finansowe wobec banków.

Zatem wzrost inflacji i podniesienie stóp procentowych nie wpływa zbyt pozytywnie na nasze kieszenie. I dlatego właśnie, kiedy zastanawiamy się czy aby nie skorzystać z oferty banku i nie wziąć kredytu, warto zastanowić się nad tym, czy na wybrany przez nas kredyt nas stać. Kredyty hipoteczne są najbardziej obciążającym zagadnieniem, bowiem ich termin spłaty często jest rozciągnięty nawet na 30 lat, co dodatkowo może niekorzystnie wpływać na nasze samopoczucie.