Osoby posiadające oszczędności bez względu na to jak duże są te oszczędności chciałyby je relatywnie bezpiecznie ulokować, ponieważ zdają sobie sprawę z tego, że powstały kapitał jest wynikiem ciężkiej pracy o regularnego oszczędzania dlatego tak duży nacisk kładą na bezpieczne inwestowanie, które jednocześnie ma na celu maksymalizowanie korzyści wynikających z inwestycji. Oczywiście nie każdy podchodzi w ten sposób do posiadanego kapitału. Osoby, które zdobyły większą gotówkę na przykład na drodze dziedziczenia mogą mniej dbać o pieniądze i nie będzie im, aż tak bardzo zależało na optymalizacji lokowania pieniędzy.Pożyczki gotówkowe

Nie zmienia to faktu, że niemal każdy kto posiada jakieś pieniądze do zainwestowania chciałby to zrobić jak najbardziej efektywnie. Jedne osoby decydują się na ryzykowne inwestycje giełdowe, które choć mogą przynieść zaskakująco wysokie stopy zwrotu to zazwyczaj osoby nie posiadające wystarczającej wiedzy tracą sporą część kapitału. Są również osoby, którym zależy przede wszystkim na bezpieczeństwie inwestycji i przedkładają takowe nad możliwą do uzyskania stopę zwrotu.

Jeśli interesuje nas przede wszystkim bezpieczeństw ulokowanych pieniędzy to wybór najczęściej pada na lokaty bankowe marzec 2014. Najlepsze lokaty potrafią w skali roku dać nawet 5-6%, co jest wynikiem zadowalającym. Warto jednak pamiętać, że nie każdy bank ma w swojej ofercie lokaty tak samo oprocentowane dlatego należy zwracać uwagę na oprocentowanie lokat z których zamierzamy skorzystać. Skąd czerpać wiedzę o najkorzystniejszych ofertach depozytów bankowych?

Dobrym źródłem takich informacji okaże się z pewnością ranking lokat. Takie rankingi są cyklicznie, zazwyczaj co miesiąc publikowane na łamach najpopularniejszych serwisów internetowych poruszających tematykę finansów osobistych. Takie porównanie lokat pozwala na znalezienie optymalnego rozwiązania dla siebie, ponieważ nie ma jednej najlepszej dla każdego oferty. Wiele zależy od kwoty oraz terminu depozytu. Zazwyczaj im kwota lokaty większa, a jej termin dłuższy tym oprocentowanie lokaty jest atrakcyjniejsze.

Jednak nie tylko to powinno wpływać na wybór jakiego dokonuje oszczędzający. Równie ważne jest na przykład to czy bank umożliwia wcześniejsze zerwanie lokaty bez utraty odsetek, jeśli tak to warto się dowiedzieć po jakim czasie można zerwać taką lokatę, oraz jaką część odsetek otrzymamy, ponieważ zazwyczaj takie zerwanie lokaty nawet jeśli nie wiąże się z całkowitą utrata odsetek to przynajmniej pozbawia nas jej części.

Oszczędzający powinien także zwrócić uwagę na to czy lokata się automatycznie odnawia oraz, czy skorzystanie z oferty banku wiąże się z jakimiś dodatkowymi korzyściami. Do niedawna można było znaleźć w polskich bankach oferty lokat, przy założeniu których otrzymywało się różnego rodzaju upominki lub brało się udział w loterii bardziej wartościowych nagród. Warto jednak pamiętać, że takie dodatkowe bonusy oferowane przez banki choć nie zupełnie wprost to jednak w pewien sposób wpływają na obniżenie oprocentowania wobec potencjalnego oprocentowania lokaty bez gratisów.