Nieruchomości to jest pojęcie bardzo szerokie. Gdy przeanalizujemy słowotwórstwo i zastanowimy się nad znaczeniem poszczególnych słów to okaże się, że nieruchomości mogą odnosić się do bardzo wielu przeróżnych kwestii. Aby unaocznić tę sprawę to warto odnieść się do konkretnych przykładów, które mogą pokazać, jak nieruchomości mogą być różnie postrzegane.
Analizując słowo nieruchomości i zastanawiając się co na pierwszą myśl nam przychodzi to zapewne będą to jakieś budowle. Nieruchomości to mogą być bloki mieszkalne , ale także domy jednorodzinne, biura, a nawet kryte pływalnie czy galerie handlowe. Tu już mamy bardzo wiele przykładów nieruchomości, a warto jeszcze podkreślić jedną rzecz.
Nieruchomości to także działki, na których nic nie stoi. Jest to grunt o konkretnej wartości, który w słownikach także traktowany jest jako nieruchomość. Nam na pierwszy rzut oka wydaje się, że to tylko plac, ale w słowotwórstwie i w słowniku wyrazów bliskoznacznych znajdziemy na pewno, że na działki także możemy powiedzieć, że są to nieruchomości.