Wraz z powrotem do pracy nasuwa się pytanie – kto zaopiekuje się dzieckiem? Możliwości jest wiele – w zależności od wieku – żłobek lub przedszkole – te publiczne oraz państwowe, członek rodziny lub niania. Ostatnia z tych opcji staje się coraz popularniejsza wśród rodziców. Dzieje się tak z uwagi na coraz większe oddalenie od dziadków, pozajmowane przedszkola, których prywatne odpowiedniki nie należą do najtańszych. Tylko jak wybrać opiekunkę, aby choć po części zastąpiła brakujących rodziców?

Dobra niania to skarb, którego rodzice nie chcą łatwo wypuścić. Jeśli przebywa dużo i długo z dzieckiem, staje się ona prawie jak członek rodziny. Wyszukując niani w Warszawie powinniśmy więc brać pod uwagę możliwość przywiązania przez dłuższy czas do naszej rodziny. O ile szukamy jedynie osoby, która zaprowadzi do przedszkola i odprowadzi z powrotem ? nie ma problemu. Dziecko traktować będzie ją jako znajomą osobę, ale nie przywiąże się do niej zanadto. Problem pojawia się w przypadku opiekunek, które spędzą z dzieckiem większość dnia.

Utrudnione zadanie czeka rodziców mieszkających w dużym mieście. Szukając pełnoetatowej niani w Warszawie musimy od początku przeanalizować przewidywaną długość współpracy. Jakie są wcześniejsze doświadczenia opiekunki? Czy nie pracowała ona w typowych firmach, a propozycja opieki ma być chwilowym wyjściem w trakcie szukania pracy? W podobnej sytuacji są studenci, zwłaszcza studiów dziennych i wieczorowych. Po połowie roku ich harmonogram może się zmienić i będą zmuszeni zrezygnować z pracy. Dziecko odczuje mocno, gdy znana mu osoba zostanie zastąpiona przez kolejną.

Doświadczenie i referencje – to jest właśnie kluczowy punkt przy wyszukiwaniu niani. Gdy wybierzemy już wstępną grupę kandydatów, należy poprosić ich o przedstawienie przebiegu zatrudnienia wraz z oceną z poprzednich rodzin. Jeśli wcześniej nie było problemów mamy wielką szansę, że nie zdarzą się także i w kolejnej pracy. Referencje należy jednak zawsze dokładnie zweryfikować, dzwoniąc do wpisanej rodziny.

Znalezienie opiekunki można również zlecić fachowym biurom pośredniczącym. W ich bazie znajduje się wielu kandydatów, wybieranych od kątem szczegółowych cech. Możemy przeprowadzić wstępną selekcję na poziomie dyspozycyjności, proponowanej ceny, doświadczenia czy wykształcenia. Jeśli trafi nam się kandydat, który skończył studia kierunkowe – mamy w rękach wielki skarb! Osoby takie mają ogólne wykształcenie, które gwarantuje, że dziecku nie zabraknie edukacji podanej w formie dla niego odpowiedniej. Osoby takie dobrze znają się na rozwoju dziecka, stymulując cechy, które są w danym wieku najważniejsze.

Idealna opiekunka musi przede wszystkim umieć zadbać o bezpieczeństwo malucha. Nie należy wstydzić się spytać w trakcie rozmowy o podstawy pierwszej pomocy. Kandydat na opiekuna musi umieć odpowiedzieć na szereg pytań związanych z udzielaniem pomocy. Co zrobi w przypadku zakrztuszenia, poparzenia, upadku, dostania się ciała obcego do oka? Warto sprawdzić również czy zna numery alarmowe.