EKKS 17 – Jak zrobić “łezkę” na szydełku?
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

Trzy słupki wkłute w jedno oczko łańcuszka tworzą tzw. „łezkę„. Łezka jest dekoracyjnym motywem, który może stanowić świetne uzupełnienie danego wzoru.

Choć wykonanie łezki może wydawać się skomplikowane, to po kilku próbach na pewno każdemu uda się ją wykonać.

Instrukcja wykonania takiej łezki poniżej.

Ja moją łezkę rozpoczęłam w rządku, w którym na początku zrobiłam 3 słupki, a następnie wykonałam 1 oczko łańcuszka (zdjęcia 1 – 4). Zrobiłam tak, aby lepiej było widać jak taka łezka wygląda. Ponieważ moja włóczka jest dość gruba łezka trochę straciła na fasonie i zapewne lepiej prezentowałaby się wykonana cieńszą włóczką lub kordonkiem. Jednak do wykonania tutoriala lepsza jest włóczka grubsza, bo lepiej widać wszystkie oczka.

Opis wykonania łezki rozpoczynam od zdjęcia 5.

1.narzucamy na szydełko włóczkę i wkłuwamy w oczko łańcuszka (ja mijam jedno oczko i wkłuwam szydełko dopiero w drugie wolne oczko, dlatego że wcześniej po 3 słupkach wykonałam 1 oczko łańcuszka, które stanowi przerwę) (zdjęcie 5)
2. przeciągamy włóczkę przez oczko, na szydełku mamy 3 pętelki (zdjęcie 6)
3. wykonujemy jeden słupek, ale przerabiamy tylko 2 pętelki, na szydełku pozostają nam 2 pętelki (zdjęcia 7-8)
4. wykonujemy drugi słupek tak samo jak pierwszy, wkłuwając szydełko w to samo oczko łańcuszka co słupek pierwszy, na szydełku mamy teraz 3 pętelki (zdjęcia 9-12)
5. szydełkujemy trzeci słupek, tak jak dwa poprzednie, na szydełku mamy 4 pętelki, ponownie nabieramy włóczkę na szydełko i przeciągamy ją przez wszystkie pętelki (zdjęcia 13-16)
6. nasza „łezka” jest gotowa (ja zrobiłam po każdej łezce 1 oczko łańcuszka, które stanowi przerwę, a same łezki wykonywałam w co drugim oczku – zdjęcia 17 – 19)