Współczesny świat od kilku lat rozpoczął odwrót od niepohamowanego rozwoju. Być może czas najwyższy spojrzeć również na architekturę od innej strony. Jej funkcjonalność oczywiście wciąż powinna być na pierwszym miejscu, bo właśnie użytkowość i efektywne korzystanie z wnętrz powinno być podstawą każdego projektu. Warto jednak zwrócić uwagę na nowy trend – architektura ekologiczna. Czy jest przyszłością naszych ulic i miast?

Podstawowym celem zielonej architektury jest jak najmniejszy wpływ na środowisko. Można więc powiedzieć, że ekologiczny budynek to taki, który ogrzewa, zasila i ochładza się sam. W tym celu, już w momencie projektowania usytuowania bryły, zwraca się uwagę na jej umiejscowienie względem stron świata, konstrukcję okien oraz przestronne wnętrze.
Drugim istotnym aspektem ekoarchitektury jest jej wkomponowanie w krajobraz. To nie ukształtowanie terenu dopasowuje się do stawianego budynku, ale na odwrót – budynek dostosowuje się do zastanego terenu. W ten sposób, człowiek wkomponowany w naturalne środowisko, funkcjonuje w harmonii i zgodzie z naturą.