Prywatne gabinety lekarskie są zobligowane do ewidencji transakcji na kasie fiskalnej i wydawania paragonów pacjentom. Przepis ten obowiązuje już od 2015 roku. Z zakupu kasy fiskalnej mogą zrezygnować prywatne przychodnie lekarskie i gabinety, które przyjmują pacjentów wyłącznie na podstawie kontraktów podpisanych z Narodowym Funduszem Zdrowia. Gdy oprócz wizyt na koszt NFZ lekarz przyjmuje również pacjentów płacących za usługi prywatnie, ma obowiązek fiskalizacji wizyt i wydawania paragonów. Jaką kasę fiskalną wybrać do placówki medycznej?
W gabinecie lekarskim zupełnie nie sprawdzi się jednostanowiskowa Posnet kasa fiskalna dedykowana sklepom spożywczym i innym placówkom handlowym. Tutaj nie ma także potrzeby zakupu kasy systemowej czy nowoczesnej kasy komputerowej z dotykowym ekranem charakterystycznej dla supermarketów.
W ofercie znanych producentów można znaleźć niewielkie kasy dedykowane specjalnie dla lekarzy, prawników i innych punktów usługowych. Taka kasa nie ma rozbudowanej bazy kodów, jest intuicyjna w obsłudze i nie zakupuje wiele miejsca.