W kilku poprzednich tekstach przedstawiłem różne odmiany szkła. Opisałem procesy, w jakich się je uzyskuje na skalę przemysłową i najbardziej częste zastosowania. Z kolei w dzisiejszym artykule czytelnicy dowiedzą się co nieco o szkle barwionym. Mam nadzieję, że ten artykuł okaże się równie ciekawy, co kilka poprzednich.
Szkło barwione, jak można się domyślić, jest po prostu szkłem, które ze względu na dodanie specyficznych związków chemicznych uzyskało nadzwyczajne barwy, jakich zazwyczaj nie spotyka się w różnych produktach szklanych. Jednakże najczęściej nie ma to większego wpływu na ich właściwości fizyczne takie, jak wytrzymałość mechaniczne, chemiczna, albo termiczna. Dlatego szkło typu zielonego może mieć takie same właściwości, jak czerwone, jak również kompletnie inne od innej zielonej szyby. Wszystko zależy od tego, jakie domieszki, poza barwnikami wykorzystano do produkcji.
Jeśli dodamy do masy szklanej związki żelaza, albo chromu, otrzymujemy szkło o kolorze zielonym. W podobny sposób dwuwartościowe kobalt i miedź skutkują kolorem niebieskim, a selen żółtym. Czarną barwę uzyskuje się przez wysokie dawki manganu, bądź kobaltu. Co ciekawe, okucia do szkła barwionego mają najczęściej tę samą barwą, co szkło w nich umieszczone.
Ma to znaczenie wyłącznie estetyczne, nie praktyczne.