W obecnych czasach, nie trzeba kupować płyt artystów czy uczęszczać na koncerty żeby posłuchać swoich ulubionych grup muzycznych. Wystarczy jedynie dostęp do internetu.
Znanym portalem, dzięki któremu można całkowicie darmowo korzystać z muzyki jest youtube. Wykonawcy zarabiają tam m.in. na reklamach, na których występowanie zezwalają na swoich filmikach, teledyskach.
Istnieje wiele innych stron (soundcloud, sendfile) z możliwością odsłuchu kawałków, jednak youtube wyróżnia się tym, że poza tą standardową opcją, mamy także do dyspozycji obraz video.
Wciąż świetną opcją pozostaje kupno oryginalnych płyt muzyków. W ten sposób wspieramy artystę, a sobie fundujemy możliwość słuchania muzyki bez względu na to czy posiadamy internet czy też nie. Muzyka bez opłat to niewątpliwie narzędzie, które odgrywa najważniejszą rolę w kształtowaniu się osobowości młodszych ludzi, którzy jeszcze nie mają możliwości żeby zarabiać i mieć pieniądze na płyty czy koncerty. Taka opcja jak darmowa muzyka to dla nich ciekawa alternatywa.
Z muzyki wypływa wiele wartości, wiele z nich ma wpływ na typ i rozwój osobowości człowieka, który w późniejszym życiu będzie odgrywał rolę w społeczeństwie. Dzięki muzyce jesteśmy w stanie egzystować pomimo często lekko mówiąc denerwującego otaczającego nas świata. Dlatego bardzo dobrze, że wszyscy ludzie mogą mieć dostęp do darmowej muzyki.