Kwiaty we włosach – szydełkowe spinki

Kwiaty we włosach potargał wiatr...

Słowa starej piosenki stały się dziś inspiracją do zrobienia szydełkowych ozdób do włosów. Postanowiłam zrobić różowe i białe kwiatki na szydełku - po dwa z pięcioma płatkami i po dwa z sześcioma płatkami.  W ten sposób powstały dwa komplety wsuwek, po jednej wsuwce z białym i różowym kwiatem.

Kwiaty we włosach potargał wiatr...

Aby wykonać szydełkowe wsuwki potrzebne mi były:

  • włóczka,
  • 4 guziki,
  • bawełniane nici krawiecki - różowa i biała,
  • igła,
  • 4 metalowe wsuwki fryzjerskie,
  • nożyczki,
  • szybkoschnący klej uniwersalny,
  • oczywiście szydełko
  • i chęć do podjęcia tego przedsięwzięcia.

Użyta przeze mnie włóczka Kotek

Jak już wspomniałam wybrałam włóczki w kolorze białym i jasnego różu, użyta przeze mnie włóczka to Kotek. Jest na tyle miękka i jednocześnie wystarczająco gęsta, żeby wydziergany motyw był odpowiednio sztywny. Do tego dość grube szydełko - ja użyłam numer 06, czyli 3,5mm. Guziki, które użyłam wybrałam w kolorze czerwieni, po dwa w tym samym kształcie. Guziki o nieco większej średnicy użyłam do udekorowania kwiatków z sześcioma płatkami, zaś guziczki ciut mniejsze do wykończenia kwiatów pięciopłatkowych. Potrzebne były mi także 4 metalowe wsuwki fryzjerskie. Ja akurat miałam czarne, brązowe i srebrne, więc ostatecznie zdecydowałam się na wsuwki srebrne, gdyż najbardziej pasowały mi kolorystycznie do mojego projektu.

Rozpoczęłam od zrobienia włóczkowych kwiatków. Musiałam dobrze przeliczyć oczka, aby uzyskać ładne kwiatki zarówno pięciopłatkowe i sześciopłatkowe. Gdy już kwiatki były gotowe mogłam przystąpić do ich wykończenia. Guziki przyłożyłam w środku wydzierganych kwiatków i przyszyłam nicią do włóczki. Przyszywanie takie trzeba zrobić bardzo starannie, aby nić ładnie się układała pomiędzy dziurkami guzika i aby zbyt mocno jej nie naciągnąć, bo kwiatek zacznie się marszczyć. Nici, którymi przyszyłam guziki są w tym samym kolorze co płatki kwiatków.

Spinki wsuwki z szydełkowym kwiatem

Gdy już kwiatki były wykończone pozostało przymocować je do wsuwek, tak aby dobrze się trzymały i nie oderwały w trakcie użytkowania spinki. Posłużyłam się uniwersalnym klejem szybkoschnącym, który nie zostawia śladów. W efekcie z pomysłu "wykluły się" dwa zestawy kwiatowych wsuwek. Uważam, że jest to pomysł kreatywny a już na pewno takie spinki ślicznie prezentują się we włosach.

Na koniec można zobaczyć jak kwieciste spinki prezentują się na głowie.

Kwieciste spinki wpięte we włosy