Chociaż Unia Europejska jest aktualnie w kryzysie gospodarczym, to jednakowoż nie jest powiedziane, że w dalszym ciągu nie jest potężną organizacją. W końcu skupia wokoło siebie wiele bogatych państw. Ciągle UE jest federacją niesamowicie bogatych krajów.
Oczywiście nie wszystkie są naprawdę zamożne, lecz w porównaniu z choćby większości państw w Azji, to tak czy siak UE jest wielką potęga. I chociaż ostatnio wolno się rozwija, a przynajmniej w porównaniu z chociażby Brazylią, to musimy zwrócić uwagę, że to nadal Chiny gonią nasz kontynent. Chociaż naturalnie wcale nie jest powiedziane, iż UE to idealna organizacja. Moim zdaniem Unia Europejska to świetny pomysł – nawet po połączeniu jesteśmy mniejsi, aniżeli Indie bądź Chiny, a więc wyłącznie jako zwarta organizacja możemy się liczyć.
Jednak wielkim minusem owej organizacji jest po prostu to, że jest mocno zbiurokratyzowana. Dzięki właśnie biurokracji, Chiny i pozostałe potęgi – albo aspirujące do ich miana, szybciej nas doganiają. To źle, bo przecież w interesie Europy jest to, aby UE w dalszym ciągu była potęgą. I oczywiście tak będzie, lecz ciężko jednoznacznie powiedzieć czy na przykład problem dot. bezrobocia, a w szczególności wśród młodych, szybko zostanie zażegnany. Być może Europę czeka los chociażby Włoch, a więc co prawda zamożnego kraju, który jednakże ma wielkie problemy z funkcjonowaniem? Trudno w jednoznaczny sposób rzec…