Jesienny zapach śliwek

Jesień jako pora roku często nie zachwyca pogodą, nierzadko jest szaro i mokro. Ja jednak uwielbiam ten czas zwłaszcza za bogactwo warzyw i owoców.

jesienne liście

Jesienne pięknie przebarwione liście

W ubiegłym roku miałam możliwość obcowania z zapachami i kolorami przebywając w sadzie. Przepyszne wiszące na drzewach idarety, lobo, kortlandy i malinówki cieszyły i oczy i nos. Zarówno ich barwa, jak i zapach był nieziemski. Niestety w tym roku nadmiar obowiązków nie pozwala mi na pobyt w sadzie. Rekompensuję to sobie wyprawami na pobliskie stoiska owocowo-warzywne i cieszę oczy barwami natury.

Dzisiejszego dnia zachwyciły mnie śliwki węgierki - piękne, fioletowe, aromatyczne i soczyste. Nie tylko ładnie wyglądają, ale posiadają również walory odżywcze. Zawierają witaminy A, C, E, B6, K, PP, polifenole, błonnik, magnez, potas, żelazo, fosfor, bar. Wykazują także silne działanie przeciwutleniające (dzięki obfitości antyutleniaczy: tanin, flawonoidów, naringeniny, hesperydyny, kwasu ferulowego).

śliwki

Piękne i soczyste śliweczki prosto z drzewa - zdjęcie www.artykul.com.pl

Kupiłam sporą ilość śliwek, miały z nich powstać powidła, niestety ich wygląd i zapach kusił domowników do tego stopnia, że wszystkie zostały zjedzone zanim zdążyły trafić do garnka.
Jednak żeby jeszcze trochę porozkoszować się barwą i widokiem śliwek w naszym domu wykonałam słoiczek ze sznurka, na który naniosłam techniką decoupage motyw soczystej fioletowej śliwki.

słoik

słoik

słoik

słoik

Gdyby ktoś miał ochotę również wykonać taki śliweczkowy słoiczek, to podaję listę potrzebnych materiałów i opis wykonania i życzę miłej zabawy przy tworzeniu.

Do wykonania słoiczka potrzebne będą:

  • słoiczek, w dowolnym kształcie,
  • klej uniwersalny ( ja użyłam poliuretanowego, egzamin zda również taśma dwustronnie klejąca)
  • sznurek jutowy
  • klej- lakier do decoupage (mój wybór to glue-polish KOH-I-NOR)
  • serwetka z wybranym motywem.

Pracę rozpoczęłam od nasmarowania klejem poliuretanowym denka słoiczka, do którego okrężnie przyklejałam sznurek.

słoik

Okrężnie przyklejony sznurek

słoik

I efekt końcowy

Zamiast kleju można użyć taśmy dwustronnie klejącej, sznurek również będzie się trzymał. Po oklejeniu denka okleiłam pozostałą część słoiczka sznurkiem. Następnie należy pokryć sznurek warstwą kleju-lakieru do decoupage.

Wycięłam z serwetki interesujący mnie wzór. Rozdzieliłam warstwy serwetki i przyłożyłam do słoiczka tylko górną, najbardziej zadrukowana warstwę serwetki. Ponownie pomalowałam słoiczek klejem-lakierem, tym razem już po serwetce. Trzeba robić to dość ostrożnie, żeby nie przerwać serwetkowego motywu, który jest bardzo delikatny. Odstawiłam pracę do wyschnięcia. Proces malowania powtarzałam jeszcze 3 razy dla utrwalenia efektu, za każdym razem czekając na całkowite zaschnięcie lakieru.

Po 2 dniach nadszedł czas na próbę wodną. Słoiczek został poddany myciu. Nic się nie odkleiło, sznurek nie wchłonął wody, nic nie uległo zniszczeniu, a więc kiedy słoik się zabrudzi bądź przykurzy można go śmiało umyć.
Taki słoiczek jest niewątpliwie piękną ozdobą kuchni i świetnie też wygląda w towarzystwie malowanych dekoracyjnych łyżek. Poniżej prezentuję zdjęcia mojego dzieła w otoczeniu cudnych, poprzebarwianych jesiennych liści.

słoik

słoik

słoik

słoik

słoik