Wioska Shirakawa-go została ujęta w światowym spisie dziedzictwa kulturowego UNESCO. Co wyróżnia ją na tle innych dzieł architektury japońskiej i dlaczego właśnie ona jest taka wyjątkowa?
Miejscowość zajmuje obszar ponad trzystu kilometrów kwadratowych. W pejzażu wioski dominuje górski masyw Haku. Shirakawa-go była odizolowana od nowoczesności przez bardzo długi czas, przez co jest ona niejako reliktem dawnych standardów. W efekcie architektura tej miejscowości jest doskonale zachowana i niemalże pozbawiona wpływów zewnętrznych. Można zwiedzić wioskę i ujrzeć na własne oczy przykłady tradycyjnych gospodarstw z dziewiętnastowiecznej Japonii.
Deweloperzy notorycznie starają się wykupić niewycenione domostwa. Jest to skutecznie .uniemożliwiane przez liczne instytucje, których istnienie ma na celu zachowanie bezcennego dziedzictwa, jakim jest Shirakawa-go.
Zachęcam do podróży w to wyjątkowe miejsce. Pozostawia ono w pamięci niezapomniane wrażenia. Polecam tę wioskę każdemu, kogo pasjonuje Japonia.