EKKS 18 – Wierzchnie/przednie oczko ścisłe

Wierzchnie oczko ścisłe, a cóż to takiego? Hmm, tak naprawdę to zwykłe oczko ścisłe, tylko przerabiane wokół ściegów szydełkowej robótki. Wierzchnie oczko ścisłe jest chyba najprostszym sposobem, żeby upiększyć swoją robótkę.

W schematach angielskich przednie oczka ścisłe nazywane są surface slip stitches.

Dziergając wierzchnie oczka ścisłe uzyskujemy piękny łańcuszek z przedniej strony naszej pracy, który przypomina haft. Na odwrocie zaś szwy tworzą tylko prostą linię - tak jakby użyta była maszyna do szycia. Daje to wspaniały efekt, a dodatkowo wierzchnie oczko ścisłe jest niesamowicie proste do wykonania. Myślę, że większość dziergających ceni ten splot za jego łatwość, szybkość robienia i naprawdę wiele możliwości wykorzystania.

surfaceslsta

JAK ZROBIĆ WIERZCHNIE OCZKO ŚCISŁE

Pamiętaj, że włóczka podczas wykonywania wierzchniego oczka ścisłego musi być zawsze z tyłu twojej robótki.

1. Włóż swoje szydełko tam, gdzie chcesz rozpocząć swoje wierzchnie oczka ścisłe. Następnie wyciągnij pętelkę włóczki (ja wolę tak jak większość osób wykonać na początku węzełek, który zabezpiecza mój cały ścieg - zdjęcie 1. Jest to ułatwienie zwłaszcza dla osób, które nienawidzą ciągle kontrolować naprężenia włóczki). Kiedy już zrobisz węzełek, umieść go na szydełku. Węzełek powinien być z tyłu robótki, a nie z przodu!
2.
Przeciągnij pętelkę wraz z szydełkiem na przód robótki.
3. Włóż szydełko w następną "przerwę/dziurę"(może być to w następnym ściegu lub rzędzie i zależy tylko od tego w jakim kierunku chcesz dziergać).
4. Przeciągnij włóczkę, na szydełku pojawią się dwie pętelki.
5. Przeciągnij pierwszą pętelkę przez drugą - tak jak przy wykonywaniu oczka ścisłego. Twoje wierzchnie oczko ścisłe jest gotowe!

surf2a

Powtarzaj wykonywanie wierzchniego oczka ścisłego, aż do momentu kiedy twój projekt będzie kompletny. Gdy używasz tego ściegu np. do ozdobienia koca, najlepiej wykonać wierzchnie oczka ścisłe naokoło, tak by wrócić do pierwszego wykonanego oczka i połączyć całość zwykłym oczkiem ścisłym. Następnie koniec włóczki trzeba zawiązać i wrobić końce w robótkę.

surf3a

Dzięki wierzchniemu oczku ścisłemu możesz dodać kolorów monotonnemu projektowi, "narysować" na skończonej robótce wzór. Wierzchnie oczko ścisłe może także posłużyć do połączenia elementów takich jak kwadraty (granny lub afghan squares).

Zapraszam Was do śledzenia bloga, dołączcie także do naszej grupy na fb!
Pozdrawiam Was serdecznie!Kalina