EKKS 6 – Jak zrobić oczka łańcuszka na szydełku?

Dziś nadszedł czas na chwycenie za szydełko i wykonanie podstawowego motywu szydełkowego, jakim jest łańcuszek. Łańcuszek składa się z oczek, które są najprostszym splotem szydełkowym.

Wykonanie łańcuszka przedstawiam poniżej:

 1. - wykonujemy podstawową pętelkę, tym samym rozpoczynając naszą robótkę
 2. - nabieramy włóczkę na szydełko
 3.  - przesuwamy szydełko wraz z nabraną włóczką w kierunku pętelki znajdującej się na szydełku
 4.  - przeciągamy nabraną włóczkę przez pętelkę
 5. - otrzymujemy oczko łańcuszka
 6. - 10. - powtarzamy kroki 2-5 wykonując kolejne oczka łańcuszka, im więcej oczek, tym dłuższy jest nasz końcowy łańcuszek.

lancuszek

lancuszek2

Przy początkowej nauce szydełkowania, ważne jest biegłe opanowanie dziergania oczek łańcuszka. Bez łańcuszka nie rozpoczniemy praktycznie żadnej robótki. Ważne jest także, aby wykonywane oczka łańcuszka były tej samej wielkości.

Jeśli będą za ścisłe, cały splot będzie zbyt sztywny, zaś gdy nasz łańcuszek będzie składał się z dużych oczek, całość może być zbyt luźna, a robótka będzie się źle prezentować. Są pewne wzory, w których trzeba przerabiać pewne partie luźno a inne sztywno, ale jest to zabieg celowy.

oczkołan1a

 

Na koniec jeszcze videotutorial, dla tych którzy niekoniecznie zrozumieli moją pisemną paplaninę 🙂

Zapraszam wszystkich szydełkujących do śledzenia blogu. Jeśli chcecie być na bieżąco dołączcie także do naszego fb. Komentujcie, piszcie swoje uwagi i szydełkujcie. Pozdrawiam!

 • Małgorzata Andrzejewska

  Hm… Jeśli chodzi o oznaczanie łańcuszka, to w wielu schematach jest on oznaczany kropką, a nie elipsą…

  • Małgosiu, faktycznie masz rację. Jakoś nie pamiętałam o tym, ale już wpis został zaktualizowany. Dziękuję za spostrzegawczość 🙂 Pozdrawiam

   • Małgorzata Andrzejewska

    Ależ proszę bardzo – nie ma sprawy 🙂