EKKS 29 – Jak zrobić “stojący” półsłupek z narzutem (standing hdc)?

Witajcie!
Poniedziałek rozpocznę od omówienia kolejnego splotu "stojącego". O stojącym półsłupku pisałam już wcześniej, ale dla tych którzy minęli ten wpis link podaję tutaj.

Standing hdc - czyli rozwijając skrót - standing half double crochet, to tłumacząc na język polski "stojący" półsłupek z narzutem/nawijany. Jeśli chcesz poznać znaczenie innych skrótów szydełkowych - nie tylko tych angielskich zapraszam tutaj.

Półsłupki z narzutem są bardzo wdzięcznymi ściegami, nie są skomplikowane, szybko się je robi. Ja lubię szydełkować wzory, które zawierają ten splot.
Jak wspomniałam o stojących ściegach było już trochę ostatnio. Dziś pokażę, jak zacząć nowy rząd lub okrążenie stojącym półsłupkiem nawijanym. O zaletach stojących ściegów już pisałam, ale przypomnę:

  • są szybkie do zrobienia
  • wykonuje się je stosunkowo prosto
  • wyglądają ładniej niż oczka łańcuszka

Ja jestem fanką robienia ściegów stojących, bardzo mi one przypasowały 🙂

Jak wykonać stojący półsłupek z narzutem?
Technika wykonania nieco różni się od wykonania stojącego półsłupka i jest to też nieco inne niż zrobienie zwykłego tradycyjnego półsłupka nawijanego. Ale naprawdę to nie jest trudne!
Przede wszystkim wykonując ściegi stojące pracujemy "w powietrzu" i to chyba jedyny skomplikowany element całego wykonania.

Aby zrobić stojący półsłupek z narzutem zaczynamy od złapania sobie włóczki, kordonka czy innej dowolnej nitki pod dwa ostatnie palce ręki trzymającej szydełko - w moim wypadku jest to ręka prawa, a jak to powinno wyglądać pokazuje zdjęcie 1.

Następnie trzymając cały czas włóczkę dwoma palcami i trzymając szydełko, nawijamy na nie włóczkę 3 razy - zdjęcie 2.

Wkłuwamy szydełko w dowolną przestrzeń, w którą chcemy wykonać nasz stojący półsłupek nawijany, czyli przeważnie jest to miejsce, w którym rozpoczynamy kolejny rząd lub okrążenie robótki - zdjęcie 3.

Kolejnym krokiem jest nabranie włóczki (zdjęcie 4) i przeciągnięcie jej przez oczko, na szydełku mamy 4 pętelki - zdjęcie 5.
Ponownie nabieramy włóczkę na szydełko i przeciągamy ją przez 3 pętelki, tak jak przy wykonaniu zwykłego półsłupka nawijanego. Wiem, że początkowo może się to wydawać trudne, ale jeśli popróbujecie na pewno Wam wyjdzie. Na zdjęciu 6 widać gotowy pierwszy stojący półsłupek z narzutem.
UWAGA! Zanim zrobisz kolejny ścieg pamiętaj, aby nadal przytrzymywać "ogonek" włóczki nawiniętej na szydełko.

Aby wykonać kolejne ściegi - ja wykonywałam dalsze półsłupki nawijane - nabieramy włóczkę potrzebną ilość razy i dziergamy już tradycyjnie - zdjęcia 7-9 pokazują wykonane przeze mnie w tym okrążeniu półsłupki nawijane.

stojacypslznarza

Na dziś to tyle, zapraszam Was do śledzenia bloga. Dołączcie także do naszej grupy na FB!
Pozdrawiam!