EKKS 21 – Jak zrobić popcorn na szydełku?

Ścieg zwany popcornem (ang. Popcorn Stitch) jest chyba jednym z najprostszych sposobów, aby nasza robótka zyskała objętości i wymiaru. Wprawiona osoba z łatwością sobie poradzi w "produkcji" popcornów, a początkującej nie powinny one sprawiać większej trudności.

Popcorn jest zazwyczaj złożony z 5 słupków (może być ich dowolna ilość np. 4 lub 6) wkłuwanych w to samo oczko i łączonych poprzez przeciągnięcie góry ostatniego słupka przez górę pierwszego słupka - zaraz wyjaśni się to dokładnie na fotoinstrukcji.

Popcorn może być mylony z innymi wypukłymi ściegami takimi jak bufka, łezka. Popcorn najbardziej podobny jest do łezki.
Instrukcja wykonania popcorn stitch jest taka sama, niezależnie od tego czy pracujemy w rzędach czy dziergamy okrążenia.
Dziergając okrążenia popcornem nie jest to trudne, bo nasza robótka zawsze jest zwrócona przodem do nas, natomiast w przypadku rzędów sprawa nieco się komplikuje, gdyż robótka co rząd jest obracana. Przy dzierganiu rzędami popcorn najlepiej wykonywać co drugi rząd - wtedy wszystkie ściegi będą znajdowały się po jednej stronie naszej robótki.

Pierwszy ścieg popcorn w danej robótce wykonuje się nieco inaczej niż kolejne, co będziecie mogli zobaczyć na zdjęciach poniżej.

Wykonanie pierwszego Popcornu (np. gdy zaczynasz od nich rząd lub okrążenie)

Zaczynamy od połączenia włóczki lub kontynuujemy pracę poprzednim kolorem. Wykonujemy 3 oczka łańcuszka (stanowią one nasz pierwszy słupek) i dalej robimy jeszcze 4 słupki wkłuwane w to samo oczko. Wyjmujemy szydełko z robótki i wkładamy je w trzecie oczko początkowego łańcuszka (tego, który stanowi pierwszy słupek). Następnie wkładamy szydełko w pętelkę ostatniego wykonanego słupka. Przeciągamy pętelkę ostatniego słupka przez górę pierwszego słupka (w tym przypadku 3 oczko łańcuszka). Dalej wykonujemy 1 oczko łańcuszka (lub dwa w zależności od potrzeb).

Instrukcja wykonania Popcorn w środku robótki:

1. wykonałam kilkanaście oczek łańcuszka, następnie zrobiłam 3 słupki, w kolejnym oczku będę wykonywać popcorn
2. - 5. w tym samym oczku robię 5 słupków
6. wyjmuję szydełko z pętelki i wkłuwam je w górną część pierwszego z pięciu wykonanych w tym oczku słupków
7. - 8. chwytam szydełkiem pętelkę ostatniego słupka i przeciągam ją przez górną część pierwszego słupka
9. - 10.  wykonuję jedno oczko łańcuszka (sprawi ono, że cały ścieg będzie się ładnie układał i nie będzie się marszczył)
11. - 12. popcorn jest gotowy

popcorna

popcornstitch

 Uwagi

Popcorny przeważnie rozdzielone są jednym lub dwoma oczkami łańcuszka. Wszystko zależy od wzoru. Pierwsze wykonane oczko łańcuszka zaraz po popcornie "zamyka" ścieg.

Drugie oczko łańcuszka wykonywane po popcornie pełni rolę "przekładek/izolatorów". Dwa oczka wykonywane są najczęściej tam, gdzie popcorny robimy obok siebie. Dzięki temu popcorny nie zlewają się ze sobą.

Gdy robimy popcorny w rzędzie, zazwyczaj wykonujemy je w co drugie, trzecie oczko, aby robótka nie była naćkana i miała "oddech".

Gdy dziergamy popcorny w okrążeniach, najczęściej wykonujemy je w oczkach znajdujących się obok siebie i nie musimy wykonywać ich w co któreś oczko (w okrążeniach sploty układają się nieco inaczej niż w rzędach).

Zapraszam Was do śledzenia bloga, dołączcie do naszej grupy na FB!
Pozdrawiam! Kalina