EKKS 2 – Budowa i wybór szydełka

Dziś mam dla Was moi Szydełkowicze kilka informacji o tym, jakie szydełko wybrać na początek.

Wczoraj było trochę historii szydełka, a dziś o tym jak szeroki jest asortyment szydełkowy. Na rynku możemy zakupić szydełka metalowe, akrylowe, drewniane, bambusowe, aluminiowe, teflonowe, plastikowe czy tunezyjskie. Dostępne są szydełka łączone - to takie, w których trzonek wykonany jest z jednego materiału, zaś haczyk z drugiego (takim typem są szydełka tzw. czeszki, które mają plastikową rączkę i metalowy haczyk).

1-ekks 2a

Szydełka plastikowe

Szydełka metalowe

Szydełka metalowe

Szydełka aluminiowe, czeszki i szydełka łączone

Szydełka aluminiowe, czeszki i szydełka łączone

 

To co łączy wszystkie szydełka, bez względu na to, z czego są wykonane to ich budowa. Jest to cecha wspólna dla wszystkich szydełek.

budowa szydelka

Czy plastikowe, czy drewniane każde szydełko posiada haczyk. Haczyk szydełka służy do przeciągania nitki. Trzonek, to ta część szydełka, na którą przesuwa się przerobione oczko, w celu uzyskania jego odpowiedniej wielkości. Jeśli nitka nie zostanie przesunięta na trzonek, to oczka będą za ciasne, a splot za sztywny. Natomiast jeśli nitkę przesuniemy zbyt daleko to oczka będą za duże, a cały splot będzie bardzo luźny.

W każdym szydełku znaleźć można na trzonku lekkie wgłębienie. Jest to uchwyt szydełka, dzięki któremu można trzymać szydełko palcami. W przypadku szydełek, które posiadają rączkę, to rączka spełnia rolę uchwytu (np. wspomniane wcześniej szydełka z białą rączką tzw. czeszki).

Ostatni element w budowie szydełka to trzonek tylnej części. Trzonek tylnej części opieramy lub trzymamy w dłoni podczas szydełkowania.

ROZMIARY SZYDEŁEK

Każda firma produkująca szydełka ma swoją własną, ustaloną rozmiarówkę szydełek. Rozmiar szydełka podawany jest w milimetrach bądź numerycznie. Jeśli szydełko ma konkretny numer jak np. szydełka firmy ORIENT, to każdy numer ma przypisaną i ściśle określoną wielkość w mm. I tak dla przykładu szydełko nr 1 ORIENT ma rozmiar 1,9 mm.

Gdzie można znaleźć informację o rozmiarze szydełka?

Bardzo często numer szydełka jest podawany na samym szydełku - najczęściej na uchwycie, rzadziej na trzonku. Coraz częściej zamiast numeru, na uchwycie jest podawana wielkość szydełka w mm. Moim zdaniem jest to o wiele wygodniejsze, zwłaszcza dla początkujących w dziedzinie szydełkowania. Jeśli jednak nasze szydełko nie posiada oznaczenia, a sam numer, najprościej jest wejść na stronę producenta i zerknąć na rozmiar szydełka w tabeli rozmiarów. Co prawda nie każdy producent takie tabele na stronie ma, nie każdy też posiada stronę internetową, ale u zdecydowanej większości jakaś rozmiarówka jest.

Ja jakiś czas temu robiłam dość obszerne podsumowanie rozmiarów szydełek. Tutaj można sprawdzić rozmiar szydełek ORIENT, TULIP, C.F.I. oraz czeszek.

Ale co oznacza rozmiar szydełka?

Rozmiar szydełka oznacza przede wszystkim to, jaką włóczkę należy do niego użyć. Im szydełko jest grubsze (im większą ma wartość w milimetrach) tym grubszej włóczki trzeba użyć. Początkujące osoby mogą mieć problem z doborem włóczki do szydełka i na odwrót. Na szczęście producenci włóczek podają na etykietach optymalne rozmiary szydełek, więc tutaj sprawa się upraszcza 🙂

JAKIE SZYDEŁKO WYBRAĆ NA POCZĄTEK?

No i w końcu dobrnęłam do sedna sprawy. Na początek polecam grube szydełka, to znaczy takie, które będą dobre do grubszej włóczki. Zwłaszcza na samym początku przygody z szydełkiem ważne jest liczenie oczek, a im cieńsza jest włóczka tym mniejsze są wszystkie oczka i sploty, a to znowu utrudnia liczenie. Według mnie na sam początek odpowiednie będzie szydełko 4 lub 5mm. Pozwoli na proste liczenie oczek, a nie będzie też zbyt duże i nieporęczne 🙂
Niektórzy polecają także szydełka z rączką, gdyż podobno mniej męczą one dłoń - ja sama nie przepadam za tym typem szydełek, bo właśnie przy nich ręka mi się bardziej męczy, a przy długim dzierganiu pojawiają się odciski. Wybór jest tutaj więc całkowitą dowolnością, najlepiej przejść się do pasmanterii i "pomacać" sobie szydełka, zobaczyć jak dany typ układa się w dłoni. I oczywiście metoda prób i błędów - w końcu nie od razu Kraków zbudowano.

Zapraszam Was serdecznie do zostawiania po sobie śladów w formie komentarzy, uwag. Podzielcie się ze mną swoimi szydełkowymi tworami na naszej Facebookowej grupie.
I nie zapomnijcie o newsletterze, z którego dowiecie się, co nowego na blogu.
Pozdrawiam! Kalina