Dynia inaczej

Każde niedzielne przedpołudnie staram się wykorzystywać na zabawy kreatywne z córką. Ona uwielbia te zajęcia, gdzie można coś powycinać, pokleić, przymocować i w efekcie uzyskać jakiś fantastyczny przedmiot. Od rana z niecierpliwością oczekuje na moment rozpoczęcia tworzenia. Wyjmuje swoją walizeczkę, w której mieszczą się różne materiały plastyczne i zaczynamy. Tematyka tych naszych zmagań twórczych jest przeróżna. Równie często zaglądamy też na strony internetowe, takie jak Klub Twórczych Mam i wykonujemy coś na wyzwanie. A nie jest to wcale proste, kiedy się ma 3 lata!!!
Wyzwanie, z którym postanowiłyśmy się teraz zmierzyć, ma barwę pomarańczowo – zieloną, taką jaką mają dynie, bo o nich w wyzwaniu mowa.
Nie wszyscy wiedzą, że występuje aż 120 rodzajów i około 800 gatunków dyni.

Dynie ozdobne - zdjęcie www.swiatkwiatow.pl

Dynie ozdobne - zdjęcie www.swiatkwiatow.pl

Różnią się miedzy sobą kolorem, wielkością i kształtem. Dynia ma bardzo wiele witamin i minerałów. Ja w kuchni wykorzystuję ją prawie do wszystkiego - od zup, placuszków i ciast, aż do wszelkiego rodzaju marynat. Ma niesamowite walory dekoracyjne, w związku z czym jest często bardzo pastelową dekoracja naszych mieszkań i domów.
Nasza dzisiejsza dynia niestety nie nada się do zjedzenia, ale myślę, ze będzie pięknie wyglądała zdobiąc parapet okna w naszym pokoju.
Głównym tworzywem, z którego wykonywałyśmy dynię był papier.

I tak oto przedstawiała się lista niezbędnych nam rzeczy, aby wykonać papierową dynię:

  • papier A4 w kolorze pomarańczowym (my użyłyśmy cienkiego papieru xero)
  • papier A4 w kolorze zielonym
  • patyczek do szaszłyka
  • kawałek dobranej kolorystycznie plasteliny
  • klej, nożyczki, linijka i ołówek, dziurkacz

I w zasadzie to już wszystkie materiały.
Najpierw przy pomocy linijki i ołówka narysowałam na kartce 2cm paski, które Lilka pieczołowicie potem wycinała. Kiedy wszystkie paseczki były gotowe, to żeby ułatwić Lilci dalszą pracę, na wszystkich końcach pasków zrobiłam otworki dziurkaczem. Z zielonego papieru wykonałyśmy listek dyni i wąski.  Tak zaczęły się prace techniczno – konstrukcyjne.

dynie
Na dole patyczka Lila przyczepiła kuleczkę z pomarańczowej plasteliny, żeby utrzymać patyczek w pozycji pionowej. Następnie nawlekała paski pomarańczowej materii, dodatkowo wspomagając się klejem w sztyfcie. Po jednostronnym ułożeniu pasków na patyczku powstało nam coś w rodzaju słoneczka.

dynia

Nadszedł więc czas na mocowanie drugich stron pasków. Po przymocowaniu ich córka nałożyła na górę patyczka listek z wąsikami.

dynia

Wysunięty na zewnątrz odcinek patyczka okleiłyśmy zielonym papierem i dzieło zostało zwieńczone.

dynia

Tak się ta praca podobała córce, że dyń powstało kilka i stały się przepiękną dekoracją pokoju. Będzie teraz nasza papierowa dynia przez jakiś czas przypominać nam o ciepłym kolorycie jesieni.

dynia

dynia

Z przyjemnością zgłaszamy naszą dynię do Dyniowego Wyzwania KTM- u.

wyzwanie dyniowe