Shootery, czyli tak zwane strzelanki są obecnie jednymi z najpopularniejszych rodzajów gier komputerowych. Podzielić je możemy na dwie grupy.
Pierwsze to tak zwane strzelanki pierwszoosobowe ? FPS, czyli First-person shooter. Jak sama nazwa wskazuje, przedstawiają one akcję gry z perspektywy pierwszej osoby, czyli umożliwiają graczowi obserwację wirtualnego świata oczami sterowanej postaci. Klasyczną i najbardziej znaną grą tego typu jest Quake.
Drugą odmianą są TPSy, czyli Third-person shootery, strzelanki trzecioosobowe. Tutaj z kolei gracz ma widok zza pleców sterowanej postaci. W grach tego typu użytkownik ma do dyspozycji przede wszystkim broń palną, którą może ulepszać wraz z przechodzeniem kolejnych leveli.
Strzelanki zyskują obecnie coraz większą popularność. Dzieje się tak dlatego, że ich akcja jest wyjątkowo wartka. Dla wielu ludzi walka z wirtualnymi wrogami stoczona na ekranie komputera daje ogromny zastrzyk adrenaliny. Pozwala też uwolnić się od wielu negatywnych emocji, frustracji i agresji, nie krzywdząc przy tym nikogo.