Bambus to tak naprawdę wieloletnie drewniejąca trawa. Liczba gatunków bambusa to ok. 1000. Parametry bambusa są równie zadziwiające: wysokość tej rośliny może sięgać nawet do 40 metrów wysokości, średnica może wynosić od 1 mm do aż 30 cm. Ponadto, bambus może rosnąć aż do 1 metra wysokości na dobę. Klimat, rodzimy dla bambusa to klimat wilgotny, w Azji wschodniej. Bambus znajduje różnorodne zastosowanie jako roślina dekoracyjna, materiał budowlany do aranżacji wnętrz czy pod parkiet.

Warto pamiętać, że w Azji południowo-wschodnie jest też wiele innych gatunków drzew, innych od bambusa, które charakteryzują się nieporównywalnie szybszym przyrostem niż nasze rodzime gatunki drzew. Drzewa te mają też nierzadko atrakcyjne właściwości mechaniczne. Ze względu na troskę o globalne środowisko surowice z Azji coraz częściej stosowane są do produkcji parkietów czy na deskę podłogową w Europie. Ciekawostką jest, że w Chinach bambus stosowany jest nawet do budowy całkowitych konstrukcji domów. Co więcej, bambus i inne, egzotyczne dla nas gatunki drzew często są bardziej atrakcyjne dla klienta, szczególnie, gdy zależy mu na zastosowaniu produktów czy rozwiązań niestandardowych w projekcie domu/ mieszkania.

Co mogłoby ewentualnie wzbudzać niepokój inwestorów, to koszty transportu surowca z Azji. Oczywiście, będą one stanowiły znaczny procent kosztów produkcji, ale powinny zostać zrekompensowane znacznie niższą ceną surowca z Azji i możliwością znacznego podniesienia marży za ofertę produktu egzotycznego. Kto wie, może już niedługo tartak będzie oferował nam całkowite konstrukcje drewniane z drewna egzotycznego?